Stand, 2006

 1. Cover Me
 2. Open Arms
 3. Come to the Cross
 4. How to Say Goodbye
 5. Be Lifted High
 6. Oh Lord, You're Beautiful
 7. Grace
 8. Stand
 9. Come See
 10. In Silence
 11. Escape Your Love
 • Studiové album ve stylu "praise & worship."
 • Na písních k albu spolupracoval mj. i Martin Smith z Delirious?
 • Titulní píseň Stand je od Hillsong United


Zatím poslední (v pořadí již devatenácté) album Michaela W. Smithe trochu překvapuje. Jde jen o to, zda příjemně. Vezměme to ale radši "od lesa"...

Tenhle král křesťanského popu je renesanční osobnost. Kromě toho, že už přes dvě desetiletí zpívá a komponuje, také napsal dva tucty knih. Pracuje jako hudební producent, vede vlastní hudební vydavatelství a založil klub pro dospívající mládež (sám má pět dětí). Je zakladatelem a pastorem sboru New River Fellowship. George W. Bush ho jmenoval předsedou Rady pro služební a občanskou spolupráci. A v neposlední řadě hrál také (prý výborně) jednu z hlavních rolí ve filmu "Second Chance" (Druhá šance).

Právě kvůli Smithovu posledně jmenovanému angažmá vznikala deska Stand v časovém tlaku. Zpěváka to vedlo k tomu, že producentské křeslo postoupil Mattu Bronleewovi a ve větší míře při skládání spolupracoval s dalšími autory - mj. s vycházející hvězdou Leelandem D. Mooringem (tehdy 17letým), s Amy Grantovou a s Martinem Smithem z Delirious? (právě píseň "Grace", na níž tento britský chválič zanechal svůj rukopis, patří k vrcholům alba). Kromě toho Smith dvě písně převzal úplně - titulní "The Stand" (Postoj) od Joela Houstona z Hillsongu a známou "Oh Lord, You're Beautiful" (Pane, jsi nádherný) od legendárního Keithe Greena. Mimochodem, té poslední jmenované to v Michaelově podání opravdu sluší a je škoda, že není delší.

Hudební forma je také jednodušší, převládají průzračnější aranžmá založená na klavíru a kytaře. Uslyšíte sice občas i smyčcový orchestr a doprovodný sbor (zpívají v něm také tři Michaelovy dcery), zklamán však bude ten, kdo by čekal celý projekt plný pompézního patosu. I Smithův pěvecký projev je civilnější a intimnější než na předchozích deskách, nicméně široká škála poloh a barev mu zůstává, stejně jako jistá naléhavost.

Pro někoho to vše jsou změny k lepšímu, protože "méně je mnohdy více" a "v jednoduchosti je síla". Milovníci nadýchané, mnohovrstevnaté "filmové" hudby, jíž se MWS svou tvorbou v minulosti blížil, ale tentokrát svou dávku nedostanou. Celkově deska příliš nevyniká z okolní produkce, přesto je to zdařilé, příjemné (a trochu krátké) popové album.

Silná stránka: Píseň Grace - pokorná oslava Boží milosti

Slabá stránka: Až příliš jednoduchý obal s nenápaditými fotografiemi (tuctové kočkolapné pohledy do objektivu)

Celkové hodnocení: 7/10

Tato recenze byla převzata z: musicmix.blog.cz, která byla převzata z časopisu Život víry 10/2007.Nahoru

© Copyright 2005 - 2011 www.michaelwsmith.wz.cz
autor webu: Pavel Medek e-mail redakce: info@michaelwsmith.wz.cz