Michael W. Smith

Michael W. Smith (Michael Whitaker Smith) patří k nejambicióznějším postavám současné křesťanské hudební scény. Narodil se 7. října 1957 v západní Virginii. Jeho dětský sen byl hrát profesionálně baseball. Zvlášností je, že svoji první píseň napsal v pěti letech (píseň můžete slyšet na DVD "Live In Concert: A 20 Year Celebration"). V deseti letech odevzdal svůj život Ježíši Kristu.

Michael chodil na vysokou školu při Marshall University v Západní Virginie, ale po jednom semestru vypadl a přestěhoval se do Nashville a začal se hnát do hudby. Přesto v 1992 Michael dostal čestný doktorát hudby udělaný v Alderson-Broaddus College v Philippi v Západní Virginii.

Začátky jeho hudební kariéry sahají do roku 1982, kdy působil jako klávesista zpěvačky Amy Grant. Po třech albech absolvuje v roce 1989 společně s Amy Grant a Gary Chapmanem velice úspěšné turné Lean Me On, které shlédlo na 870 tisíc lidí. V příštím roce je pozván, aby účinkoval o Vánocích v Bílém domě ve Washingtonu. V roce 1991 jeho hit Place In This World vylétl na 6. příčku prestižního amerického žebříčku Billboard Hot 100.

Michael vydal první album v roce 1983, které bylo nazváno "Michael W. Smith Project." K albu napsal veškerou hudbu a jeho manželka Debbie napsala veškerý text. Na albu je mimo jiné i známá píseň "Friends".

V roce 1994, Michael založil klub pro teenageri nazvaný Rocketown. Klub Rocketown měl za účel shromažďovat teenagery v Cool Springs oblasti Brentwood. TN byl přeměněn na taneční parket, místnosti s hracími stoly a kavárnou. Po třech letech se klub zavřel. Nakonec vzniklo nové místo v centru Nashvillu a otevřelo bylo roce 2003.

V roce 1996 Michael založil hudební vydavatelství Rocketown s manažerem Reunion Records Donem Donahuem. Jeho první umělec byl Chris Rice.

V roce 1999 se modlitební skupina Michaela a Debbie setkala na jejich farmě, kde rostli ve víře. Michael a Debbie pomohli založit sbor New River Fellowship s Donem Fintou - bývalým pastorem Nashville's Belmont Church, kde vede se svým synem Ryanem chvály a protože a příležitostně i kázal. "Zjistil jsem, že mám toho tolik co říct. A je to každý týden jedinečný zážitek." Rozrůstající společenství si nedělá žádnou reklamu a Michael k tomu s neskrývaným nadšením dodává: "Musíme si chodit do nedalekého Samova klubu půjčovat židle a pomalu se už nevejdeme do místnosti!"

Největší prioritou je ale pro M. W. Smitha rodina, které se nyní věnuje: "Doby dlouhých turné jsou pryč. S dětmi se vaše priority změní. Nechci se unavit k smrti koncertováním a nahráváním nějaké desky, když chci být raději s dětmi. Lidé nechtějí vidět nějaké super show. Proč bych měl někoho oslnit víc než předtím?" A tak Michael plánuje méně koncertů a hledá jiné cesty, jak se setkávat s lidmi. Proto je největším důvodem, proč je Michael tak neochotný dávat autogramy, že je to hodně neosobní: "Raději trávím čas s lidmi tváří v tvář, při rozhovoru, modlitbě…"

Za Michaelovu kariéru měl příležitost zpívat pro prezidenty a národní vůdce, a počty jeho přátele. Např.: pro George Bushe, reverenda Billyho Grahama, jeho syna Franklina Grahama (Michael je aktivní v "křížových" výpravách Billyho Grahama), atd.

Říká se, že Michael W. Smith je nejzaměstnanější muž v celém Nashvillu, vždyť od roku 1998 (kdy vydal 2 alba) pravidelně každý rok vydává album. vyjímku tvoří rok 2005, kdy na jaře natáčel film The Second Chance, natáčel k filmu soundtrack a na podzim měl evropské turné. Michael ke své zaměstnanosti dodává: "Občas, když se ráno probudím, tak si říkám co bych ještě mohl udělat a nejsem si jist, zda bych mohl něco jmenovat."

Na otázku, v rozhovoru, který byl zveřejněn na podzim 2005 na Michaelových oficiálních stránkách, jaké bude jeho příští album se vyjádřil, že neví, ale přiznal, že velice rád vzpomníná na instrumentální albu Freedom a na koncerty typu praise and worship (chválící alba Worship a Worship Again) a rád by si tyto ´projekty´ zopakoval.

I přes svou vytíženost a nepochybný úspěch ale nepřestává Michael být sám sebou a povzbuzuje křesťany k tomu, aby žili každý den s Bohem. Na to je také zaměřeno jeho album z roku 1999 This Is Your Time (Teď je řada na tobě). Titulní píseň je reakcí na masakr 15 studentů v Columbine High School, kde byla zabita i 17-ti letá studentka Cassie Bernhall, která vydala těsně před svou smrtí svědectví o Bohu. Během dramatu ve školní knihovně na ni jeden z útočníků namířil zbraň a zeptal se: "Věříš v Boha?" Odpověděla kladně a byla ihned zastřelena. "Nenapsal jsem tu píseň, abych se přiživil na té tragédii, ale z čistého motivu. Cassie věřila v Boha a kvůli tomu přišla o život", říká Michael, "A teď je řada na nás, abychom i my žili naši víru viditelně."

V roce 2004 se Michael dal dohramady se spisovatelem Maxem Lucadem a dělávali setkání "Come Thirsty" (česky: Pojďte žíznivý), kde Michael hrálal písně z alba Healing Rain a Max Lucado kázal a pozbuzoval ke křesťanské víře.

Michael W. Smith je jedinečný průkopník křesťanské hudby. Hraje střední proud a našli si ho fanoušci všech věkových kategorií. Za svoji 23-ti letou kariéru vydal 18 alb, dostal 3 GRAMMY AWARDS, 32 DOVE AWARDS, napsal 12 knih. Složil jednu z nejoblíbenějších písní chval Agnus Dei a s pomicí Amy Grant složil Thy Word. Za Michaelovu kariéru měl příležitost zpívat pro prezidenty a národní vůdce (George Bush, Billy Graham). To že právem dostal čestný doktorát hudby dovrzuje jeho geniální album Fredoom.

1983 - album "Michael W. Smith Project"
1984 - album "Michael W. Smith 2"
1985 - video "Michael W. Smith Live in Concert"
1986 - album "The Big Picture" a Michaelovo první kniha "Old Enough to Know"
1987 - album "The Live Set" a video "The Big Picture Tour"
1988 - album "i 2 (EYE)"
1989 - album "Christmas"
1990 - album "Go West Young Man",které obsahovalo píseň "Place in This World", která byla v top 5 v pop charts, a pomahla mu získat American Music Award's New Artist of the Year./Americkou hudební cenu - nový umělec roku/
1992 - album "Change Your World"
1993 - album "The First Decade" (a best-of album) s limitovanou edicí 2-cd nazvanou "The Wonder Years."
1995 - album "I'll Lead You Home"
1997 - knihy "It's Time to Be Bold" a "Friends Are Friends Forever"
1998 - album "Live the Life" a kniha "Your Place In This World" a jeho druhé vánoční album "Christmastime"
1999 - album "This Is Your Time," knihy "This Is Your Time" a "Cooking with Smitty's Mom" a dětská knika, kterou napsal s jeho ženou Debbie "Where's Whitney?"
2000 - album "Freedom"
2001 - kniha "I Will Be Your Friend" a album "Worship"
2002 - knihy "Worship", "The Price of Freedom", vhs/dvd "Worship" a album "Worship Again"
2003 - CD box set "The Gospels Come to Life", a DVD "The Bigger Picture" a the album "The Second Decade" s limitovanou edicí DVD
2004 – album "Healing Rain"
2006 - film a soundtrack "The Second Chance"
2006 - album "Stand"
2007 - album "It's A Wonderful Christmas"
2008 - album "A New Hallelujah"


Zdroje mj.: www.michaelwsmith.com & mujweb.cz/www/musicmix
Nahoru

© Copyright 2005 - 2011 www.michaelwsmith.wz.cz
autor webu: Pavel Medek e-mail redakce: info@michaelwsmith.wz.cz